مقام معظم رهبری:قضایای هسته ای موجب دو دستگی نشود. دشمن دنبال ایجاد دودستگی است. وحدت را حفظ کنید و باهم باشید.

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1417672
 بازدید امروز : 177
 کل بازدید : 3512547
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 3.42

 


  چاپ        ارسال به دوست

به یال و کوپال مردها نگاه نکنید، روحیه خانم‌ها قوی‌‎تر است

مریم شکرانی// عالی ترین مقام سیاسی کشور در کنار تمام دغدغه‌های کلانشان در سطح کشور، گاهی میهمان مراسم عقد برخی زوج‌های جوان می‌شوند؛ زوج‌هایی که دوست دارند تجربه ازدواج منحصر به فردی داشته باشند و خطبه مراسم عقدشان را رهبری معظم جاری کنند. و آنهایی که موفق به داشتن چنین تجربه جالبی شده‌اند از صمیمیت پدرانه مقام معظم رهبری می‌گویند؛ اینکه بعد از انجام مراسم رسمی، آقا عادت دارند نکته‌هایی به فرزندان جوانشان گوشزد کنند. گویا حس پدرانه‌ای می‌خواهد از کوتاه‌ترین زمان ممکن استفاده کند و تجربه سال‌ها زندگی را به جوانان سرزمینش منتقل کند؛ نکته‌هایی که به نظر مرد اول کشور، برای داشتن یک زندگی سالم مهم است.

توصیه‌های مقام معظم رهبری تا قبل از تصمیم بستگان یکی از همین زوج‌های جوان، هرگز به صورت رسمی منتشر نشده بود. و حالا ما بعد از انتشار حرف‌های ایشان در مراسم عقد زوج‌های جوان، با دیدگاه‌هایی بسیار جالب و آموزنده مواجه شده ایم. بعضی دیدگاه‌های ایشان غیرقابل پیش بینی بود و از عمق و غنای تفکر رهبری انقلاب حکایت داشت؛ دیدگاه‌هایی که هرگز تندرو یا سختگیرانه به نظر نمی‌رسید و در عین تعادل، نکته سنجی و ظرافت بیان شده بود.
 خواندن توصیه‌های آقا به زوج‌های جوان قبل از هرچیز یک پدر خردمند را در ذهنت مجسم می‌کند؛ نکات مهمی که می‌گویند در عین پختگی و غنا، ساده و شیرین است و هرگز مردی در قامت یک رجال سیاسی را برایت به تصویر نمی‌کشد و تنها تجربه‌های ارزشمند و قابل احترامی است از سالیان سال زندگی یک انسان نخبه و برجسته.

 یکی از پندهای شیرین مقام معظم رهبری به زوج‌های جوان این است که مراقب یکدیگر باشید؛ آقا در توضیح این پند می‌گویند هوای همدیگر را داشته باشید و با هم همکاری کنید. البته ایشان به صراحت اشاره هم می‌کنند که مقصودشان از همکاری با یکدیگر بیشتر همکاری روحی است؛ اینکه همسران جوان به یکدیگر روحیه بدهند، اگر ناملایمتی احساس کردند یا دیدند یکی از طرفین ناراحت است به همدیگر دلگرمی بدهند و از سرزنش کردن هم بپرهیزند. آقا از اصطلاح غمخواری استفاده می‌کنند و به زوج‌ها توصیه می‌کنند تا جایی که می‌توانند غم دل یکدیگر را برطرف کنند.

 مقام معظم رهبری در جای دیگر به خانم‌ها یادآوری می‌کنند که مرد‌ها با مشکلات پیچیده تری در اجتماع دست و پنجه نرم می‌کنند و بهتر است خانم‌ها مراعات حال آن‌ها را بکنند و با فشارهای روانی که در محیط خانه به مرد می‌آورند، مشکلات آن‌ها را مضاعف نکنند، به آن‌ها دلخوشی بدهند و با سازش، نرمش و مهربانی با همسرشان برخورد کنند تا او آرامش خود را در خارج از محیط خانواده جستجو نکند.

 ایشان در جایی با لحن طنزآمیز و دلنشینی می‌گویند به یال و کوپال مرد‌ها نگاه نکنید، این‌ها همه‌اش ظاهر است، می‌گویند مرد‌ها جسمشان قوی‌تر است اما زن‌ها روحیه قوی تری نسبت به مردان دارند. ایشان سپس به خانم‌های جوان توصیه می‌کنند با قدرت تحمل قوی ترشان و بهره گیری از این ویژگی بر‌تر، مرد‌ها را در رویارویی با مشکلات زندگی تشویق و امیدوار کنید. به آن‌ها روحیه بدهید که در مسائل ارزشمند و قابل ستایش وارد رقابت شوند. آقا به زنان جوان توصیه می‌کنند که مرد‌ها را برای انجام کارهای خیرخواهانه و مثبت تشویق و حمایت کنند و اجازه بدهند روح نیک اندیشی در مردانشان تقویت شود.

 مقام معظم رهبری برای مردان نیز سفارش‌هایی دارند؛ اینکه تمام وقت و زندگی خود را وقف کار نکنند، اگر می‌توانند بین کار به خانه بروند و حتما ناهار را با خانواده صرف کنند. اول شب نیز به محض پایان کار به خانه سر بزنند و تفریحات خود را با همسر و فرزندانشان برنامه ریزی کنند.

 ایشان به دامادهای جوان تاکید می‌کنند که ضرورت‌ها و احساسات همسرانشان را درک کنند و نسبت به حال آن‌ها غافل نباشند. آقا مردان را به مهربانی با زنان توصیه می‌کنند و می‌گویند اگر احساس کردید همسرتان در محیط کارش یا در خانه مشکلی دارد، پشتیبان او باشید و تلاش کنید تا دغدغه‌اش را برطرف کنید.

مقام معظم رهبری یک توصیه کلیدی دیگر نیز برای مردان دارند. ایشان می‌گویند کارهای خانه را تقسیم کنید به ویژه آنکه همسرتان شاغل باشد. ایشان معتقدند بدون همکاری و تقسیم کار ادامه زندگی ناممکن است و همانظور که در اجتماع و حتی در شرایط جنگ همکاران و هم سنگری‌ها با یکدیگر همکاری داشتند در محیط خانواده نیز همکاری زن و مرد در کار‌ها بسیار مهم است.

 مقام معظم رهبری در جمعی گفتند خیلی‌ها از ایشان می‌پرسند نظرشان نسبت به اشتغال خانم‌ها چیست؟ ایشان در پاسخ به روشنی می‌گویند کار کردن زن‌ها از نظرشان هیچ اشکالی ندارد و با بیکاری خانم‌ها مخالفند. رهبر معظم انقلاب ادامه می‌دهند اگر زنی استعداد قابل توجهی در کاری دارد چرا نباید از این استعداد برای خدمت به جامعه‌اش بهره بگیرد؟ آقا اما برای کار کردن خانم‌ها یک شرط هم دارند، ایشان سفارش می‌کنند کار کردن خانم‌ها به گونه‌ای نباشد که به پیوند زن و مرد آسیب برساند. و مثالی نیز برای منظورشان می‌آورند، مثالی که درباره کار کردن آقایان نیز به آن توجه دارند: بعضی خانم‌ها آنچنان خود را وقف کار می‌کنند که وقتی به خانه می‌آیند حوصله یک تبسم به روی همسرشان را هم ندارند. این موضوع از نظر آقا اشکال است و سفارش می‌کنند زن و مرد اجازه ندهند کار لطمه‌ای به کانون خانوادگیشان وارد کند.

ایشان درباره زنان خانه دار نیز می‌گویند از نظر ایشان کار در خانه نیز یک کار بسیار مهم و ارزشمند است. ایشان از زنان می‌خواهند کار در خانه را دست کم نگیرند و تصور نکنند این شیوه کار کردن دور از شأن و شخصیت آنهاست زیرا به شایستگی کار کردن در محیط خانواده باعث می‌شود بنیان‌های اجتماع به خوبی و درستی شکل بگیرد.

 سایر نکاتی که مقام معظم رهبری به زوج‌های جوان سفارش می‌کنند نیز به همین صراحت و شیرینی است. پند‌ها، پندهای دلنشینی است و بسیار دلسوزانه و پدرانه بیان شده است. ایشان مهم‌ترین اصول حفظ زندگی خانوادگی را به دور از هرگونه تعصب یا تندروی در قالب جمله‌هایی بسیار ساده و همه فهم می‌گویند. در هیچ یک از نکاتی که ایشان می‌گویند اثری از افراط‌گری یا سختگیری دیده نمی‌شود.

 رهبر انقلاب بیشتر از هرچیزی به دلسوزی عمیق و مهربانی و بزرگواری زوج‌ها در حق همدیگر تاکید دارند. ایشان از عروس و دامادهای جوان می‌خواهند در قبال همدیگر انسانیت و معرفت داشته باشند تا زندگی مستحکم و شیرینی برای خود و فرزندانشان رقم بزنند. خلاصه بگویم حرف‌هایشان به دل می‌نشیند و حقوق انسانی زن و مرد را به طور عادلانه و مساوی در نظر گرفته‌اند آنقدر که هیچ یک از زن و مرد احساس نمی‌کند که در سفارش‌های ایشان نادیده گرفته شده است.


١٤:٣٤ - چهارشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٤    /    عدد : ٤٧٢٧٨٦    /    تعداد نمایش : ٢٥٨٣


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
وبلاگهای برتر


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی مسجد پیامبر اعظم (ص) دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.